Historia firmy Surfland

 

 
 

1987

Firma SURFLAND ma swoje początki w ubiegłym wieku. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Surfland" Sp. z o.o. powstało w 1987roku we Wrocławiu przy ul. Solskiego 44, na bazie zakładu rzemieślniczego (jak każda szanująca się firma) produkującego w garażu sprzęt żeglarski . W lipcu 1994 roku spółka zakupiła nieruchomość na Oporowie, a kilka lat później dwa budynki biurowe we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej 44-52, które stały się nową siedzibą Spółki jak i całej Grupy Kapitałowej SURFLAND.

W początkowym okresie istnienia firma produkowała sprzęt windsurfingowy (stąd nazwa Surfland)  oraz prowadziła pierwszy we Wrocławiu skład celny . Istotnym doświadczeniem dla Surflandu było pod koniec lat osiemdziesiątych usługowe tworzenie dokumentów rejestracyjnych dla masowo wówczas powstających spółek kapitałowych.

1989

W roku 1989 powstał:
  • Dział Mebli Biurowych zajmujący się m. kompleksową aranżacją wnętrz biurowych 
  • Dział Techniki Biurowej - m.in. dealer Xerox Polska 
  • Dział Komputerowy - jeden z pierwszych w kraju autoryzowanych partnerów i serwisantów urządzeń Hewlett Packard 

1997

W lipcu 1997 roku, jak wiele firm we Wrocławiu, doświadczyliśmy siły z jaką uderzyła w nasze obiektu fala powodziowa. Wszystkie budynki zostały zalane do wysokości ok. 1,0 m powyżej parteru. Załączone zdjęcia oddają i skutki, i atmosferę tamtych dni .

1998

W marcu 1998 r. ze struktur PPH Surfland Sp. z o.o. wydzielony został Dział Komputerowy, który jako oddzielny podmiot prawa handlowego został zarejestrowany pod nazwą "Surfland Systemy Komputerowe" sp. z o.o. Spółka działa do dziś jako integrator systemów IT. W roku 2001 została przekształcona w Spółkę Akcyjną.

2002

Inwestycje kapitałowe Surflandu rozpoczęły się w 2002 roku - objęciem udziałów w portalu finansowym Money.pl.sp.z o.o. Po 4 latach intensywnego rozwoju Money.pl uzyskało pozycję lidera wśród portali finansowych i w czerwcu 2006 roku PPH Surfland Sp. z o.o. sprzedała swoje udziałów niemieckiej Grupie Wydawniczej Handelsblatt.

2004

PPH Surfland Sp. z o.o. obok zaangażowania w projekty internetowe (Money.pl, NoweBiuro.plIPO.pl) postawiła na rynek nieruchomości. Już pod koniec 2004 roku zakończona została budowa kompleksu biurowego w centrum Wrocławia przy ulicy Tęczowej 11, gdzie oddany został do użytku nowoczesny biurowiec pod nazwą Temida I . Budynek zdobył nagrodę prezydenta Wrocławia i Towarzystwa Miłośników Wrocławia w konkursie PIĘKNY WROCŁAW za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "budynek użyteczności publicznej".

2005

Niespełna rok później przy ul. Tęczowej 13 powstał kolejny biurowiec - Temida II . Łącznie oba obiekty przy ulicy Tęczowej oferują ponad 4,5 tys. m2 powierzchni biurowych do wynajęcia. Mieszczą się w nich głównie kancelarie prawne, instytucje finansowe, spółki nowych technologii.

2007

W ramach kolejnych inwestycji w obszarze nieruchomości Spółka zakupiła nieruchomość w Wałbrzychu, z obiektem biurowym. Jego modernizacja ma nastąpić w roku 2010 roku .

2006

2006 roku PPH Surfland Sp. z o.o. został inwestorem strategicznym w spółce Centrum Wspierania Projektów Europejskich Sp. z o.o.; obecnie S.A.

2007

Jednocześnie w latach 2007-2008 Surfland Systemy Komputerowe SA weszła kapitałowo w trzy projekty, spółki wysokich technologii, działające lub rozpoczynające działalność w branżach informatycznej, internetowej oraz na rynku bezprzewodowej komunikacji i wymiany informacji, rozwijając działalność w inwestycjach kapitałowych Grupy: Surfland Deweloper System Sp. z o.o., eXant Sofware Sp. z o.o., LocoZone Sp. z o.o.

2008

We wrześniu 2008 roku PPH Surfland Sp. z o.o. przekształciła się w spółkę komandytową pod firmą Surfland sp. z o.o. sp. k. W

2009 
W grudniu 2008 Surfland Systemy Komputerowe SA oraz Surfland sp. z o.o. Sp. K powołały podmiot pod nazwą OneRay Investment S. A., do którego wprowadzone zostały spółki: Surfland Deweloper System Sp. z o.o., eXant Sofware Sp. z o.o., LocoZone Sp. z o.o. Jesienią 2009 akcje OneRay Investment S.A. zostały z sukcesem upublicznione i są obecnie notowane na rynku New Connect.
2010
28 grudnia 2010 roku w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect debiutuje kolejna spółka powiązana kapitałowo - IPO S.A. 
2011 

 

5 sierpnia 2011 ma miejsce debiut na New Connect spółki Surfland SystemyKomputerowe S.A. W tym samym roku rozpoczyna się proces połączenia spółek OneRay Investment S.A. i IPO S.A.
2012 

 

26.07.2012 r. następuje przekształcenie spółki Surfland Sp. z o.o. Sp. K w spółkę komandytowo akcyjną. 
2014

 

Surfland Sp. z o.o S.K.A wychodzi z inwestycji w większość spółek portfelowych oraz następuje powrót do spółki komandytowej Surfland Sp. z o.o Sp. K.

 

Historia Surflandu stanowi przykład organicznego wzrostu grupy firm, z polskim kapitałem, dostosowanego do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Każda firma z grupy przez lata zachowała swoją specjalizację. Wszystkie firmy posiadają też solidne fundamenty, tzn. dojrzałe zarządy i zgrane, kompetentne zespoły pracowników. Kluczem naszego sukcesu jest nieustająca wrażliwość na potrzeby klienta i szacunek dla partnerów.

2017

Surfland Sp. z o.o., Sp.k. obchodzi 30 lecie swojego istnienia.

2018

Firma po wielu latach pracy w obiektach przy ul. Braniborskiej 44-52 zmienia swoje miejsca prowadzenia działalności.
Od dnia 02.11.2018 r. Dział Meblowy ulokowany jest w budynku biurowca SBC przy ul. Szybowcowej 31, a Dział Nieruchomości wraz z Zarządem zajmuje lokal w biurowcu Temida 1 przy ul. Tęczowej 11.
Tym samym została zamknięta część historii Surfland. Nieruchomość zabudowana przy ul. Braniborskiej ma już innego właściciela i w miejsce obiektów powstanie duży obiekt mieszkalno-usługowy.

Kluczem naszego sukcesu była i jest nieustająca wrażliwość na potrzeby klienta, szacunek dla partnerów ..... i tak już 30 lat.